PENALTU KOPAL BRANKÁR
13.06.2017, Ján Mirola

Brezovica vs. Gregorovce. To bol zápas, ktorý minulú nedeľu v Prešovskom a Sabinovskom okrese pútal najväčšiu pozornosť. V meraní síl predposledného 21. kola 8. B ligy hral tretí s prvým. Po výsledku 2:0 pre domácich (góly: 34. Tadeáš Jacko, 59. Vladimír Sudimák z pokutového kopu) nie je o ničom rozhodnuté, lebo v hre o postup je aj Brezovička, ktorá sa po víťazstve 1:0 v Hubošovciach vyhupla na čelo.

Oslovili sme hrajúceho manažéra Sokola Brezovica Vladimíra Sudimáka. V 34 rokoch toho preskákal vo futbale už dosť. Na jeho kariére je zaujímavé to, že hral na všetkých postoch, od brankára po útočníka. Nehovoril o tom, ktorý post mu je najbližší, no použil zaujímavú vetu: „Som vyučený brankár, veď Sudimákovci sú brankárska família.“ Medzi žrďami pôsobil so železnou pravidelnosťou do roku 2006, do času, kedy pendloval po kluboch východoslovenského regiónu. Potom, po návrate do Brezovice, to boli už len sporadické štarty na špecifickom poste. V roku 2010 ho ako stopéra nominovali do Jedenástky roka 1. triedy ObFZ Prešov.

V. Sudimák, v nedeľu proti Gregorovciam, vybehol na ihrisko piatykrát v tejto sezóne s jednotkou na drese. Na margo úspešného súboja povedal: „Úvodná štvrťhodina patrila hosťom. Mali dve šance, no nepremenili ich. Potom som až do konca polčasu prakticky ani nemal loptu v rukách. Druhý polčas bol obojstranne kvalitnejší, minútu po minúte gradoval.“ Zápas mal podľa neho potrebný náboj - aj sa iskrilo, nechýbalo strkanie, rozhodcovia rozdali červené karty a zápas išiel ďalej. „Po tej ´strkanici´ mohli aj viac, no to by asi potom nemal kto hrať,“ zasmial sa V. Sudimák. Jedným dychom však dodal, že po záverečnom hvizde sa zo súperov stali v zlomku sekundy kamaráti a tak to má byť.

Mimochodom, aj on sám má s červenými kartami svoje skúsenosti, „špecialitou“ v jeho kariére sa stali duely práve s Gregorovcami. Pred tromi rokmi bol vylúčený po tom, čo sa „nepohodol“ s hlavným rozhodcom. V jeseni 2016 sa v zápase 11. kola situácia zopakovala – ako hovorí, keď cíti na trávniku skrivodlivosť, vtedy mu je jedno, komu čo povie.

Zaujímavosťou tiež je, že v tejto sezóne v obidvoch zápasoch s Gregorovcami dohrávala Brezovica oslabená (spolu až 54 minút), no aj tak dokázali dvakrát zvíťaziť.

Čo bolo, bolo. Po jednom dôležitom majstráku prichádza o niekoľko desiatok hodín ďalší a to na ihrisku vedúcej Brezovičky. „Nech vyhrá lepší, nech nevyhrá rozhodca,“ naznačuje náš spolubesedník. Domáci majú vraj už pred úvodným výkopom určitý náskok. Na mysli má dvojnásobné oslabenie Brezovice po trestoch od disciplinárky pre vylúčených Vladimíra Rabatina a Tadeáša Jacka. Napriek tomu ostáva cieľ mužstva nezmenený – postup. „Sedemdesiat percent A mužstva tvoria u nás dorastenci. Tí chcú ísť vyššie, my starší im v tomto chceme pomôcť. V Brezovičke kožu lacno nepredáme,“ odkazuje V. Sudimák.

Pohľad na čelo tabuľky vzbudzuje pozornosť: 1. Brezovička 55 bodov (79:19), 2. Gregorovce 54 bodov (94:29) , 3. Brezovica 54 bodov (66:26). V každom prípade platí, že remíza v súboji Brezovička – Brezovica bude zrejme konečnou prehrou pre obidva tímy, lebo Gregorovce majú cestu za tromi bodmi pomerne ľahkú – doma hostia poslednú Krásnu Lúku.